Püf Noktaları

1. Şekerpare: Şekerparelerinizin hamur olmaması için fırından çıkardıktan sonra 3 dakika bekletin ve ılık olan şerbeti şekerparelerin üzerine gezdirin.

2. Kakaolu Pasta: Pasta için kullanacağınız unu mutlaka eleyin. Böylelikle hamurunuz daha homejen olacak ve daha çok kabaracaktır. Ayrıca pastanıza unu eklemeden önce 1 yemek kaşığı limon suyu eklerseniz kabarmasını, lezzetli ve güzel kokulu olmasını sağlarsınız.

3. Marmelatlı Tartölet: Tartöletlerinizi hazırlarken kullanacağınız unun çok hafif ve 2-3 kez elenmiş ve havalandırılmış olması gereklidir.

4. Meyveli Pankek: Pankekinizin kabarması ve pamuk gibi bir kıvamda olması için harcı çok fazla karıştırmamalı ve bir saatten fazla bekletmemelisiniz. Harcı bir saatten fazla bekletirseniz kabartma tozu bu zaman diliminde özelliğini kaybedeceğinden pankekiniz kabarmayacaktır.

5. Meyveli Çikolatalı Krep Pasta: Krep hazırlarken dikkat edilecek nokta kuru ve yaş malzemelerin önce ayrı ayrı karıştırılıp sonra bir araya getirilmesidir. Ayrıca kreplerinizin piştiğini üzerindeki kabarcıkların oluşmasından da anlayabilirsiniz.

6. Ev Yapımı Yulaflı Çıtırlar: Tarife evde bulunan farklı kuru meyveleri de ekleyebilirsiniz hepsi tarife çok yakışıyor. Tepsiyi iyice yağlamak ve piştikten sonra biraz soğumasını bekleyip tepsiden çıkarmak önemli.

7. Bitter Çikolata Kırıntılı Sakızlı Muhallebi: Damla sakızı taneleri dövülürken kullanılan bir tutam un sakızın yapışmasını engelleyecektir.

8. Pekmezli Waffle: Daha iyi sonuç  almak için hazırladığınız hamuru yarım saat dinlendirin. Hamurun yapışmasını engellemek için de her hamur döküşünüzde tavayı ya da Waffle makinesini mutlaka yağlayın.

9. Kolay Künefe: Künefede kullandığınız peynirin mutlaka tuzsuz olmasına dikkat edin. Peyniriniz tuzlu ise suda bekletip tuzunu aldıktan sonra kullanın. Diğer yandan kadayıfların nar gibi kızarması için künefeyi kısık ateşte pişirmeye dikkat edin.

Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !