Püf Noktaları

1. Ekşili Pilav: Pilavınızı yaparken kullandığınız salçanın tadı ekşi ise içine havuç rendeleyin. Böylelikle havuç, salçanızı tatlandıracaktır.

2. Patlıcanlı Pilav: Patlıcanlarınızın daha lezzetli olması için pişirme işleminden önce tuzlu suda bekletin, sonra soğuk sütten geçirin ve kurulayın. Patlıcanlar daha lezzetli olacaktır.

3. Kabaklı Pilav: Pilavınıza kase veya kek kalıbıyla şekil vermek isterseniz, kabı önce soğuk su ile çalkalayıp, pilavınızı kabın içine kaşığın arkasıyla bastırarak doldurun. Böylece kalıbınız bozulmadan pilavınızı servis edebilirsiniz.

4.  Kestaneli Pilav: Pilavın renginin daha parlak ve beyaz olması için; pişirirken suyuna 1-2 damla limon suyu damlatın.

5. Sebzeli Pilav: Pilavınızda  sebzelerin pirinçlerle birlikte aynı sürede pişmesi için ince doğramaya özen gösterin. 

6. Patlıcanlı İç Pilav: Patlıcanları alacalı soyduktan sonra kuşbaşı doğrayıp tuzlu suya koyun ve 10 dakika kadar bekletin, böylelikle acısını aldığınız patlıcanların pilavınızı daha lezzetlendirmesini sağlayacaksınız.  

7. İstanbul Pilavı: Safranlı pilav yaparken, safranı kullanmadan önce yarım fincan suda on dakika kadar bekleterek daha sonra pilava eklemelisiniz.

8. Firik Pilavı: Firik, bulgura göre biraz daha geç piştiği için, öncelikle bir miktar su ile haşlayabilirsiniz.

9. Perde Pilavı:  Pişerken pilavı karıştırmak pirinçteki nişastayı açığa çıkaracağından tanelerin birbirine yapışmasına neden olur. Bu nedenle suyunu ekledikten sonra pilavınızı karıştırmayın. Ayrıca pilavınızın altını kapattıktan sonra üzerine kağıt bir havlu koyup kapağı kapalı olarak en az 5-10 dakika demlendirip servis yapın. Kağıt havlu buharı çekeceğinden tanelerin birbirine yapışmasını önler.

10. Hamsili Pilav: Hamsili pilavda pirinci biraz kavurup en fazla 6-7 dakika suyunu tam çektirmeden pişirmek gerekir.

11. Ayvalı Bulgur Pilavı: Pişireceğiniz pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız tencereye incecik bir dilim limon ya da birkaç damla limon suyu ekleyin.

12. Tavuklu Bademli Pilav: Pilavı önce yüksek ısıda, kaynamaya başladıktan sonra da düşük ısıda pişirirseniz, kıvamlı ve lezzetli olur.

 

Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !