Püf Noktaları

1. Taze Fesleğenli Tost:  Tostu hazırlarken tost makinesini veya tavanızı kısık ateşte tutun. Böylece hem tostunuzun yanmadan kızarmasını, hem de içerisindeki malzemelerin daha iyi pişmesini ve lezzetlerinin birbirine karışmasını sağlayabilirsiniz. Tostu hazırlarken ekmeğin hem içine hem de dışına yağ sürmek önemlidir. İçerisine sürdüğünüz yağ lezzetini arttırır ve tostun içine yumuşaklık verir, dış yüzeyine sürülen yağ ise daha gevrek, çıtır çıtır yapar.

2. Karamelize Soğanlı ve Etli Sıcak Sandviç: Eti pişirirken suyunu dışarı vermemesi için kızgın tavada pişirilmelidir. Çünkü etin lezzeti suyunda saklıdır bu nedenle eti pişirirken suyunu içinde tutmak önemlidir. Ayrıca pişirildikten sonra mutlaka 10 dakika dinlendirilmelidir. 

3. Mısır İrmikli Poşe Yumurta: Poşe yumurtayı hazırlarken yayvan bir tencereden yararlanmalısınız. Tencerenin içine koyacağınız su yumurtaların üst kısımlarını örtecek kadar bol olmalıdır. Ancak bu şekilde yumurtaların tümü tamamıyla haşlanmış olacaktır. Ayrıca yumurtaların suyuna konulan sirke yumurtaların dağılmasını engelleyecektir.

4. Çılbır: Poşe yumurtanın kaynayan suya kırılıp su içinde pişirilme şeklidir.  Poşe yumurtayı hazırlarken yayvan bir tencereden yararlanmalısınız. Tencerenin içine koyacağınız su yumurtaların üst kısımlarını örtecek kadar bol olmalıdır. Ancak bu şekilde yumurtaların tümü tamamıyla haşlanmış olacaktır. Ayrıca yumurtaların suyuna konulan sirke yumurtaların dağılmasını engelleyecektir.

5. Taze Otlu Teremyağlı Kızarmış Ekmek Ve Rafadan Yumurta: Yumurtalarınızı kaynattığınız suya koyacağınız sirke yumurtalarınızın kabuklarının daha kolay soyulmasını sağlayacaktır.

6. Mantarlı Ve Maydonozlu Omlet: Mantarları sotelerken kullanılan soya sosu mantarın aromasını artıracaktır, teremyağ ise krema yumuşaklığını verecektir.

7. Kolay Kuruvasan: Hamuru hazırlarken mayayı hazırladığınız su dışında tüm malzemelerin soğuk olmasına dikkat edin. Böylece kruvasanlarınız çıtır çıtır olur.

8. Tulum Peynirli, Domates ve Köz Patlıcanlı Açık Sandviç: Kızarmış ekmeğinizin üzerine sürdüğünüz Teremyağ hem ekmeğinizi yumuşatacak ve nemlendirecek hem de kremamsı bir lezzet verecektir.

9. Çift Peynirli Kurutulmuş Domates ve Rokalı Tost: Tostunuzun içine koyduğunuz roka yaprakları hem sağlıklı bir tamamlayıcı olacaktır hem de kullanılan iki peynirin aromasını hafifletecektir.

10. Ispanaklı ve Peynirli Tost: Sağlığınız açısından tüketeceğiniz koyu yeşil sebzeler çok önemlidir. Kızgın tavada sotelenmiş ıspanak besin değerini koruyarak güçlü bir kahvaltı seçeneği olacaktır.

11. Beyaz Peynirli ve Yumurtalı Kahvaltı Dürümü: İsteğe bağlı olarak, yumurtalarınızı çırparken içine bir miktar süt koyarsanız, daha yumuşak bir tat elde edersiniz.

12. Mıhlama: Mısır unu kavrulmuş olmalı ve iyice elenmelidir. Böylece mıhlamanız pürüzsüz ve akışkan olacaktır.

13. Patates Kavurmalı Yumurta: Doğradığınız patatesleri tavaya koymadan önce bir havluyla kurutursanız, pişmesi daha kolay olacaktır.

14. Peynir Dolgulu Meyveli Kahvaltı Krepleri: Pasta kremanıza koyacağınız bir miktar Teremyağ ile kremanız daha parlak ve daha lezzetli olacaktır.

15.  Pırasalı ve Fındıklı Omlet: Pırasalar, Teremyağ ile kısık ateşte uzun süre kavurulmalıdır. Böylece pırasalar iyice pişer ve krema kıvamında omletin içinde yumuşacık bir lezzet oluşturur.

16. Teremyağ'lı Kahvaltı Ekmeği: Fırın tepsinize süreceğiniz Teremyağ’ı, tepsinin kenarlarına da sürmeyi ihmal etmeyin. Böylece ekmeğin kenarlarının kaba yapışmasını önlemiş olacaksınız.

17. Teremyağ'lı Mısır Ekmeği: Fırından çıkınca ekmeğinizin üzerine sereceğiniz nemli bir bez ekmeğinizin dış kabuğunun yumuşak kalmasını sağlayacaktır.

18. Tulum Peynirli Taze Otlu Omlet Dürüm: Omlet çok ince olarak tavaya dökülmelidir. Aksi takdirde dürüm şekli verilirken yırtılabilir.

19. İspanyol Omlet: Omletinizin kabarık olmasını istiyorsanız, bir çorba kaşığı suyun içerisine bir çay kaşığı mısır unu karıştırın. Hazırladığınız karışımı yumurtaya ilave edin. Böylece kabarık bir omlet yapmış olacaksınız.

20. Çırpılmış Yumurtalı Ekmek: Hazırlanan soğan turşusu hem pratik hem de çok lezzetlidir. Buzdolabında saklayarak 2-3 hafta daha farklı tarifleriniz için de kullanabilirsiniz.

Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !