Püf Noktaları

1. Bademli Şeftalili Tart: Tart hamurunda elle yoğurma gereğinden fazla olmamalıdır. Aksi halde ağızda dağılan, gevrek kıvamı yakalamak zorlaşır. Hamuru birleştirme esnasında hamurun kolay toparlanmasını sağlamak için soğuk su ilave edilmelidir.

2. Limonlu Kurabiye: Kremşantiyi kurabiyelerinize rahatça sürebilmeniz için kıvamının koyu olması önemlidir. Bunun için kremşantiyi hazırlarken mutlaka soğuk süt kullanın ve karışımı kullanmadan önce buzlukta bir saat bekletin. Böylelikle daha yoğun bir kıvam elde edeceksiniz.

3.  Çift Çikolatalı Brownie: Brownieyi daha yumuşak ve nemli kıvamda tercih ediyorsanız, içerisine kabartma tozu koymadan hazırlayın, küçük bir tepside 25-30 dakika pişirin.

4. Pankek: Pankekin kabarıklığını koruması için her iki tarafını da sadece 1 kez kızartmanız gerekir. Pankekin piştiğini üzerinde oluşan gözeneklerden anlayabilirsiniz. Gözenek oluştuğunda kızartmak için diğer yüzünü çevirebilirsiniz.

5. Üç Renkli Börek: Hazır yufka ile yapılan böreklerin kabarık ve lezzetli olması için böreği hazırlayıp fırınavermeden önce birkaç saat buzdolabında bekletin. Bekleme işlemi tamamlandığında üzerine yarım su bardağı soda dökerseniz böreğiniz daha lezzetli olur.

6. Lorlu Pay: Payın lezzetli olması için hamurun kıvamı çok önemli.  Hamuru hazırlarken Teremyağ’ın dolaptan yeni çıkmış olmasına özen gösterin.

7. Çaylı Muffin: Kekinizin daha iyi kabarması için un ve kabartma tozunu karışıma en son ekleyin ve vakit kaybetmeden fırına verin.

8. Zeytinli Ekmek: Hamurun üzerine sürülen yumurta beyazı ve yoğurt ayrı bir kabuk yaratmadan ekmeğin üzerinin kızarmasını sağlayacaktır.

9. Pastırmalı Ekmek: Pişirdiğiniz pastırmalı ekmeğin içinin iyice çekmesi için fırını kapattıktan sonra 5-10 dakika daha sıcak fırında bekletin ve daha sonra servis yapın. Ayrıca karışıma 1 su bardağı daha un ekleyerek kıvamını koyulaştırabilirsiniz.

10. Kolay Açma:  Açmaları fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirip, 30 dakika kadar ılık bir yerde bekletin. Bu açmalarınızın daha çok kabarmasını sağlayacaktır.

11. Zencefilli ve Limonlu Kek: Keki hazırlarken kullandığınız un ve kabartma tozu karışımını elekten geçirirseniz kekiniz daha çok kabaracaktır.

12. Kabaklı Muska Böreği: Böreğe katacağınız kabağın, harcı sulandırmasını önlemek için rendeledikten sonra elinizle sıkarak suyunu alın. 

13. Ev Simidi: Simit için kullanılan susamın kavrulmuş olması gerekir.  Kullandığınız susam beyaz ise teflon bir tavada biraz rengi dönene kadar kavurup kullanın. Diğer türlü fırından çıkan simitlerin rengi açık kalır ve daha uzun fırınlama ihtiyacı hissedersiniz. O zamanda simitleriniz çok pişer ve sert olur.

14. Balkabaklı Tart: Tart hamurunun daha gevrek olması için, hazırlanan hamurun önceden pişirilmesi gerekmektedir. Malzemeler eklendikten sonra, malzemeler ile birlikte pişirilmesi durumunda tart hamurunun ortası pişmeden yumuşak şekilde kalacaktır. 

15. Zencefilli Kurabiye: Kurabiyeye koyduğunuz pekmez hem güzel bir koku hem de hoş bir renk verecektir.

16. Cevizli Ekmek: Ekmeği fırından çıkardıktan sonra üzerine örteceğiniz nemli bir bez ekmeğinizin yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

17. Teremyağ Kurabiyesi:  Kurabiyelerinizi kapalı metal kutuda veya cam kavanozda saklarsanız daha geç bayatlar. Saklarken içerisine 1-2 kesme şeker ya da elma kabuğu koyarsanız daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !